به گزارش مرکز خبر روابط عمومی مسجد مقدس جمکران، روز عید قربان شایسته است که مؤمنان برای ظهور امام زمان عجل الله تعالی فرجه دعا کنند. در همین رابطه از امام ابی جعفر محمد باقر علیه السلام روایت شده است که فرمودند: در روز جمعه و عید فطر و عید قربان، وقتی قصد خروج از منزل نمودی بگو:

«اَللَّهُمَّ مَنْ تَهَیَّأَ فِی هذَا الیَوْمِ أَوْ تَعَبَّأَ أَوْ أَعَدَّ وَ اسْتَعَدَّ لِوِفادَهٍ إِلی مَخْلُوقٍ رَجآءَ رِفْدِهِ وَ جآئِزَتِهِ وَ نَوافِلِهِ فَإِلَیْکَ یا سَیِّدِی کانَتْ وِفادَتی وَ تَهْیِئَتِی وَ إِعْدادِی وَ اسْتِعْدادِی رَجآءَ رِفْدِکَ وَ جَوآئِزِکَ وَ نَوَافِلِکَ؛

بار خدایا هر کس در چنین روزی مهیّا و یا آماده شده، یا خود را مستعد کرد برای ورود بر مخلوقی به امید بخشش و جایزه و عطاهای او، پس ای آقای من! توجّه و ورود و آمادگی و انتظارمن، به امید بخشش‏ها و جایزه‏ ها و عنایت‏های توست؛

اَللَّهُمَّ صَلِّ عَلَی مُحَمَّدٍ عَبْدِکَ وَ رَسُولِکَ وَ خِیَرَتِکَ مِنْ خَلْقِکَ وَ عَلی أَمِیرِ المُؤمنِینَ وَ وَصِیِّ رَسُولِکَ وَ صَلِّ یا رَبِّ عَلی أَئِمَّهِ المُؤْمِنِینَ الحَسَنِ وَ الحُسَیْنِ وَ عَلِیٍّ وَ مُحَمَّدٍ وَ جَعْفَرٍ وَ مُوسی وَ عَلِیٍّ وَ مُحَمَّدٍ وَ عَلِیٍّ وَ الحَسَنِ وَ صاحِبِ الزَّمانِ.

خداوندا! بر محمد بنده و فرستاده و برگزیده از خلقت درود بفرست و نیز بر امیرمؤمنان و جانشین فرستاده‏ات (درود فرست) و ای پروردگار! بر امامان مؤمنین حسن و حسین و علی و محمد و جعفر و موسی و علی و محمد و علی و حسن و صاحب الزمان‏ علیهم السلام درود فرست.

اَللَّهُمَّ افْتَحْ لَهُ فَتْحاً یَسِیراً وَ انْصُرْهُ نَصْر! عَزِیزاً. اَللَّهُمَّ أَظْهِرْ بِهِ دِینَکَ وَ سُنَّهَ رَسُولِکَ حَتّی لا یَسْتَخْفِیَ بِشَیْ‏ءٍ مِنَ الحَقِّ مَخافَهَ أَحَدٍ مِنَ الخَلْقِ. اَللَّهُمَّ إِنّا نَرْغَبُ إِلَیْکَ فِی دَوْلَهٍ کَرِیمَهٍ تُعِزُّ بِهَا الإِسْلامَ وَ أَهْلَهُ وَ تُذِلُّ بِهَا النِّفاقَ وَ أَهْلَهُ، وَ تَجْعَلُنا فِیها مِنَ الدُّعاهِ إِلی طاعَتِکَ وَ القادَهِ إِلی سَبِیلِکَ وَ تَرْزُقُنا بِها کَرامَهَ الدُّنْیا وَ الآخِرَهِ. اَللَّهُمَّ ما أَنْکَرْنا مِنْ حَقٍّ فَعَرِّفْناهُ وَ ما قَصُرْنا عَنْهُ فَبَلِّغْناهُ. وَ تَدْعُو اللَّهَ تَعالی لَهُ وَ عَلی عَدوِّه وَ تَسْأَلُ حاجَتَکَ وَ یَکُونُ آخِرُ کَلامِکَ: اَللَّهُمَّ اسْتَجِبْ لَنا، اَللَّهُمَّ اجْعَلْنا مِمَّنْ تُذُکِّرَ فِیهِ فَیَذَّکَّرُ»؛

خدایا! فتحی به آسانی برایش قرار دِه و او را با عزّت پیروز گردان. بار خدایا به او دین و سنّت رسولت را آشکار ساز تا دیگر چیزی از حق را از بیم احدی از خلق پنهان ننماید. خداوندا! ما به سویت زاری می‏ کنیم در جهت خواهش دولتی گرامی که در آن اسلام و اهل آن را عزیز گردانی و به آن نفاق تو اهل آن را خوار سازی و ما را در آن دولت از دعوت کنندگان به سوی طاعتت و راهبران به سمت راهت قرار دهی و به آن گرامی داشت دنیا و آخرت را به ما روزی فرمایی. خداوندا! آنچه از حق ندانسته ‏ایم به ما بشناسان و به آنچه از آن قصور داشته ‏ایم برسان.» (۱)

و برای آن حضرت(عجل الله تعالی فرجه) دعا و بر دشمنانش نفرین کن و حاجتت را بخواه و آخرین سخنت این باشد که: خدایا! دعای ما را به اجابت برسان. خدایا! ما را از کسانی قرار ده که در این روز مورد یادآوری قرار گرفتند و به یادشان آمد.

خواندن دعای ندبه در روز عید قربان نیز وارد شده است. همچنین از امام صادق ‏علیه السلام روایت  شده که فرمودند: هیچ روز عید فطر و اضحی (قربان) نیست مگر این‏که اندوهی برای امامان ‏علیهم السلام تجدید می‏گردد، چون که حقّ خود را در دست غصب کنندگان می‏ بینند. (۲)

بنابراین شایسته است که مؤمن برای ظهور مولایش الحاح و اصرار داشته باشد، و او را در جهت بر طرف شدن اندوه خود یاری کند.

پی نوشت ها:

{۱}.صحیفه مهدیه، ص ۳۷۸

{۲}.مضمون این روایت در فروع کافی آمده و نیز در کتاب علل الشرایع، شیخ صدوق: ۳۸۹ از امام باقر علیه السلام روایت شده است.

پایان پیام/شبستان