به گزارش مرکز خبر روابط عمومی مسجد مقدس جمکران، حجت الاسلام والمسلمین ماندگاری صبح امروز در گردهمایی فعالان جبهه انقلاب اسلامی در اربعین در مسجد مقدس جمکران گفت: همه فعالان عرصه هیئت و اربعین به دعوت امام زمان(عجل الله تعالی فرجه) در این مسیر قرار گرفته اند.

وی افزود: خداوند کارگردان ظهور است و اسباب ظهور در مسیر اربعین مهیا می شود زیرا قرار است که امام زمان(عجل الله تعالی فرجه) با معارفه جد شریف شان خود را معرفی کنند؛ ایشان با نام امام حسین(عجل الله تعالی فرجه) در این مسیر قرار می گیرند و اربعین بهترین نقطه برای آغاز این جریان است.

استاد حوزه بیان کرد: عنایت یافتن نزد اهل بیت(علیهم السلام) نیازمند قابل شدن است؛ این قابلیت نیز توسط خود حضرات معصومین(علیهم السلام) ایجاد می شود؛ همه ما قابلیت نوکری را از ائمه گرفتیم.

حجت الاسلام ماندگاری بیان کرد: توفیق نوکری در اربعین با فرض نقصان نوکران داده می شود و باید از همین ابتدا از این نقصان ها استغفار کنیم، قطعا این مسیر بدون خطا نخواهد بود، زمانی که قدر نعمت‌های الهی دانسته می شود، زمان فرج است؛ با سه ذکر حمد، استغفار و صلوات به خود می فهمانیم که ما نمی توانیم حق اربعین را ادا کنیم بلکه امام زمان(عجل الله تعالی فرجه) است که باید این حق را ادا کند.

رئیس موسسه روایت سیره شهدا با بیان اینکه موکب داران باید روضه خوان باشند،گفت: روضه خوانی برای امام حسین(عجل الله تعالی فرجه) کلید استجابت دعا است، سعی کنیم که ارتباط خود با امام زمان(عجل الله تعالی فرجه) را با روضه تقویت کنیم.

وی افزود: امسال می خواهیم بعثت انقلاب اسلامی خود را در چهلمین سال انقلاب اسلامی در اربعین فریاد بزنیم که همه این جریان توسط امام عصر(عجل الله تعالی فرجه) انجام خواهد شد.

استاد حوزه بیان کرد: اربعین مصداق آیه مبارکه تعاونوا علی البر و التقوی است، سنت الهی بدون هیچ توقفی کار خود را انجام دهد، یمن باید پیش از ظهور معرفی شود و عربستان بدبخت وظیفه معرفی یمن را به دوش کشید، حزب الله بایدبه دنیا معرفی می شد و اسراییل بدبخت آن را به دنیا معرفی کرد.

حجت الاسلام ماندگاری بیان کرد: شهدا به دو سنت الهی التزام داشتند؛ اولین سنت الهی آن است که دین خدا باید جهانی شود، نصرت دین خدا اولین خواسته شهدا از خداوند بود، اربعین واسطه نصرت دین خدا است و به همین جهت ما نیز باید در این مسیر قرار گیریم.

رئیس موسسه روایت سیره شهدا گفت: دومین سنت الهی، هدایت خلق است؛ خداوند می خواهد مردم را هدایت کند و شهدا نیز در این مسیر واسطه شدند، هرجایی که دین خداوند ابلاغ می شود شهدا نیز در آن سهیم هستند.

وی افزود: آیه ۵۴ سوره مائده دربردارنده دو خبر است که اولین آن عدم همراهی مردم با وصی با پیامبر است ولی خبر خوب، آن بود که عده ای پس از تو می آیند و دین الهی را یاری می کنند و در همان موقع دستشان بر دوش سلمان قرار گرفت؛ نسل سلمان هستند که دین خدا را یاری می کنند، امام رضا(علیه السلام) و حضرت معصومه(سلام الله علیها) نیز واسطه این امر برای مردم ما شدند.

استاد حوزه بیان کرد: امت‌سازی اولین شرط تحقق آیه تعاونوا است؛ امروز نیز رهبر انقلاب فرمودند که اگر همه مردم برای رفع مشکلات تجمیع شوند مشکلات حل شود؛ رهبر انقلاب امروز عظمت ایران اسلامی، اقتدار نظام اسلامی و شکست ناپذیرایی انقلاب اسلامی سه کارکرد بزرگ هستند؛ انقلاب اسلامی دیگر شکست نخواهد خورد.

حجت الاسلام ماندگاری بیان کرد: دومین شرط تحقق مباحث رهبری آیه مذکور، تلاش و توکل است؛ قدرت ابرقدرت ها در مقابل خدا از ذره هم کمتر است؛ سومین عنصر، توسل است به خدا و محمد و آل محمد(صلی الله علیه و آله) است؛ تحمل چهارمین شرط طی این مسیر است؛ پنجمین شرط نیز تعاون است؛ تعاون نیز پنج شرط نیاز دارد که اولین شرط آن امت سازی است؛ اربعین به ما می فرماید که اگر پرچم امام حسین(علیه السلام) را بلند کنید همه مردم زیر پرچم حب الحسین(علیه السلام) قرار می گیرند.

رئیس موسسه روایت سیره شهدا گفت: باید با حب الحسین(علیه السلام) همه را تجمیع کنیم؛ سیاست دشمن، سیاست درگیری شیعه و سنی است؛ امت سازی باید خانه و محل و جامعه ایجاد شود.

وی افزود: دومین عنصر، نیاز به حضور امام است؛ اصل دوم، آن است که اقتدار امام باید حفظ شود؛ لبیک یا حسین(علیه السلام) در مسیر امام سازی برای امت الهی است؛ مطالبه گری ما باید امت سازی و حمایت از امام باشد.

استاد حوزه بیان کرد: ۹ میلیون نفر در سال گذشته برای تفریح و … به کشورهای دیگر رفته اند یک نفر از آنها سوال نمی کند که پول هایتان را برای فقرا اختصاص دهید ولی وقتی مردم به اربعین می روند به آنها می گویند پول هایتان را به فقرا بدهند؛ در گذشته مردم برای اربعین دست و پای خود را می دادند ولی چرا امروز می ترسیم برای رفتن به اربعین، قرض کنیم.

حجت الاسلام ماندگاری بیان کرد: عنصر سوم تحقق آیه تعاونوا، اصل وحدت است؛ نباید اجازه دهیم که هیچ کسی امت حسینی(علیه السلام) را متفرق کند؛ کسانی زیر پرچم حضرت حضور می یابند که اصلا شیعه و مسلمان نیستند.

رئیس موسسه روایت سیره شهدا گفت: اصل چهارم، تاکید بر مسیر «بر» است؛ قطعا سفرهای اروپایی مثل «بر» قطعی نیست؛ ویزای مسافرتی برای اروپا شکل گرفت ولی مصداق اصلی «بر» همین زیارت اربعین است؛ همه مسئولان باید سهم خود را در جریان اربعین مشخص کنند؛ سهم مسئولان در ساده سازی مسیر اربعین چیست؟

وی افزود: پاکستان مرز میرجاوه را برای زائران مهیا می کند؛ مسئولان ما نباید از آنها عقب باشند یعنی در مرزها باید تسهیلات فراهم کنند؛ در این روزها باید با پایین آوردن قیمت ارز سفر مسافران اربعین را تسهیل کنند.

استاد حوزه بیان کرد: اصل پنجم مطالبه گری در عرصه تقوا است؛ تقوا رعایت فرامین الهی است به هر میزانی است؛ تا زمانی که تقوا رعایت نشود هیچ کاری پیش نمی رود؛ اگر تقوا رعایت شود خداوند به ما روزی می دهد؛ اگر قرار است به دولت انتقاد شود باید بدون غرض ورزی انجام شود.

انتهای پیام/ح