سید مجید امامی، رئیس پژوهشکده مهدویت مسجد جمکران در گفت و گو با خبرنگار مهدویت خبرگزاری شبستان با اشاره به برگزاری پیش همایش ها و نشست های همایش بین المللی «لقاء الحسین(ع)» اعلام کرد: دبیرخانه «همایش لقاء الحسین(ع)» با برگزاری پیش همایش هایی به دنبال آن است که برترین اندیشه ها، ایده ها و مقالات در این زمینه را محک زده و همچنین یک فضای علمی- معرفتی در داخل کشور ایجاد کند تا بتواند برترین اندیشه ها و سخنان را از این میان انتخاب کرده و در نشست اختامییه طرح کند.

 

وی افزود: لذا با این هدف پیش همایش های مختلفی را طراحی کرد که البته بخشی از این پیش همایش ها به دلیل همسویی ماموریت و هدف به صورت مشترک با دبیرخانه همایش ملی اربعین برگزار شد.

 

امامی تصریح کرد: از جمله این پیش همایش ها، نشست روز دوشنبه، ۲۶ مهر ماه بود که به میزبانی دانشگاه امام صادق علیه السلام برگزار شد و در آن آقای «زهیر الحسن نقوی» که یکی از مبلغین برتر در ایالات متحده و از مبلغان مطرح در شبکه های تلویزیونی عراق است، مشاهدات خود درباره اربعین را به شکل مستند ارائه و مطرح کرد که چرا زیارت اربعین یک نمونه کوچک شده از جامعه مهدوی است؟

 

مدیر نشر و پژوهش جمکران ادامه داد: عنوان کلی این نشست «الهیات اجتماعی و تمدن سازی اسلامی» بود که در آن دکتر سعدی، از اساتید فقه دانشگاه امام صادق علیه السلام، زیارت اربعین را که در روایات به عنوان یکی از علائم مومن شمرده شده، به عنوان یک علامت برای برپایی جامعه دینی برشمرد.

 

وی در بخش دیگری از سخنان خود افزود: آقای مارکوس گرهولد، استاد اسلام‌شناسی دانشگاه مونستر آلمان نیز در این سعی کرد بر اساس مفهوم تعرب بعد از هجرت، وضعیت مسلمانان امروز را بررسی کرده و با مثال هایی از داعش و اروپا، تمدن ستیزی بعضی از مسلمان نماها را مطرح کرده و چنین نتیجه گیری کرد که اربعین و حرکت های شیعی ظرفیت های تمدن سازانه و ظرفیت های انسانی بسیاری دارند اما متاسفانه در غرب اصلا به این معنا شناخته شده نیستند.

 

امامی خاطرنشان کرد: دکتر گودرزی نیز در خصوص ویژگی خاص و منحصربفرد اربعین سخن گفت و آن را به عنوان اولین حلقه پیروزی های حتی ظاهری از بعد قیام امام حسین علیه السلام دانست چرا که بالاخره کاروان اسراء با موفقیت رسالت خود را انجام می دهد و به هر حال در اربعین اول یا دوم به زیارت امام حسین علیه السلام باز می گردد. و این نمادی است از آغاز موفقیت های بعد از قیام امام حسین علیه السلام برای جبهه حق که نهایتا به قیام حضرت مهدی عجل الله تعالی فرجه منجر می شود که در این چهارچوب سعی شد یک نگاه آینده پژوهانه به تمدن اسلامی اربعین داشته باشیم.