به گزارش مرکز خبر روابط عمومی مسجد مقدس جمکران، حجت الاسلام والمسلمین سید ابراهیم رئیسی، در حاشیه نخستین نشست تولیت‌های آستان های مقدس و بقاع متبرکه ایران اسلامی در جمع خبرنگاران، به اهمیت تعامل و ارتباط سازنده میان تولیت‌ها و مسئولان آستان‌های مقدس و بقاع متبرکه در عرصه‌های فرهنگی، اجتماعی به ویژه در حوزه زیارت اشاره کرد و گفت: رفاه و امنیت زائرین و رفع مشکلات صدور روادید و تمهیداتی برای تسهیل زیارت در ایران اسلامی از مواردی بود که در این نشست به آن پرداخته شد.
وی در ادامه از برگزاری چهارمین اجلاسیه تولیت های آستان های مقدس و بقاع متبرکه جهان اسلام در قم خبر داد و افزود: دومین نشست تولیت‌های آستان‌های مقدس و بقاع متبرکه ایران اسلامی در شهر شیراز و در جوار آستان مقدس احمد بن موسی(علیه السلام) برگزار خواهد شد.
آیت الله محمد محمدی ری شهری تولیت آستانه مقدس عبدالعظیم حسنی(علیه السلام) نیز در حاشیه این نشست در جمع خبرنگاران اظهار کرد: آستان های مقدسه در ایران که در راس آنها آستان مقدس امام رضا(علیه السلام) است باید به قطب های فرهنگی تبدیل شوند.
وی افزود: این که اولین اجلاس در جوار امام رضا(ع) برگزار شد می‌تواند خدمت بزرگ فرهنگی به نظام و انقلاب اسلامی باشد، امیدواریم حدود ۸ هزار آستان مقدسی که در کشور داریم به قطب های فرهنکی تبدیل شوند.
حجت الاسلام سید علی قاضی عسکر نماینده مقام معظم رهبری در امور حج و زیارت نیز در حاشیه این نشست گفت: امروز ظرفیت بزرگی را در اختیار داریم، جمعیت زیادی برای زیارت به مشهد می آیند، دو میلیون نفر به زیارت اربعین مشرف می شوند، همچنین در سفر حج بیش از ۹۰ هزار زائر داریم و این ظرفیت عظیمی که باید از آن بهره برد.
وی با بیان اینکه زائران زیادی از همه جای کشور و جهان برای زیارت حرم مطهر رضوی به مشهد مقدس سفر می کنند تصریح کرد: برگزاری این اجلاس در سطح داخلی و بین المللی می تواند تاثیرات مهمی داشته باشد.
وی معرفت افزایی در زیارت، تحول روحی و اخلاقی زائران، ارتقاء مسائل رفاهی زائران، توجه به مسائل حقوقی و امنیت زائران و همچنین توجه به معماری ایرانی و اسلامی را از جمله مسائل مهم در نشست تولیت های آستان های مقدس عنوان کرد که بایستی مورد توجه قرار گیرد.
همچنین حجت الاسلام والمسلمین رحیمیان تولیت مسجد مقدس جمکران تشکیل اولین نشست تولیت‌های آستان‌های مقدس و بقاع متبرکه ایران اسلامی در جوار امام رضا(علیه السلام) را از برکات نظام جمهوری اسلامی ایران برشمرد و گفت: تسهیل ورود زائران خارجی را از جمله موضوعات مطرح شده در این نشست بود، امیدواریم که بتوانیم با کمک گرفتن از دستگاههای قانونگذار و تصویب قوانین لازم، ورود زائران خارجی زیادی را به اماکن متبرکه کشور فراهم کنیم.
آیت الله سید علی‌اصغر دستغیب شیرازی تولیت آستان احمد بن موسی و محمد بن موسی (شاهچراغ) نیز در حاشیه این نشست گفت: اولین اجلاس تولیت‌های آستان مقدس که در جوار امام مهربانی ها برگزار شده با اقدامات اجرایی و اهداف مشترک آستان های مقدس می تواند اهداف اهل یبت (علیهم السلام) را در جهان تبیین کنند.