به گزارش مرکز خبر روابط عمومی مسجد مقدس جمکران، حجت الاسلام «سیدجواد میرصادقی» در پاسخ به این سوال که «سازوکار آشنایی و انس کودکان با امام زمان(عجل الله تعالی فرجه) چیست؟»، اظهار کرد: تربیت مهم ترین مساله در زندگی انسان است که بدون آن به سعادت دنیا و آخرت نمی رسد لذا معصومان (علیهم السلام) در تمام زمینه ها چراغ هدایت برای پیروان خود بوده اند.

کارشناس مهدوی با بیان اینکه در زمینه تربیت بهترین و مناسب ترین الگو اهل بیت (علیهم السلام) هستند، افزود: در سیره این بزرگواران این مهم مطرح است که کودک نیاز به محبت دارد و محبت از ضروری ترین نیازهای عاطفی کودکان محسوب می شود و بدون توجه به این نیاز مهم نباید توقع رشد عاطفی از کودک داشته باشیم؛ به شکل های مختلفی می توانیم پاسخ گوی این نیاز باشیم.

میرصادقی تصریح کرد: برای آشنایی کودکان با امام زمان (عجل الله تعالی فرجه) باید نیازسنجی داشته باشیم یعنی از روزنه نیاز کودک وارد این بحث بشویم.

کارشناس مرکز تخصصی مهدویت بیان کرد: به طور مثال کودک نیاز به محبت دارد بنابر این، کودک را از طریق همین محبت می توان با امام زمان (عجل الله تعالی فرجه) آشنا کرد، برای این مهم باید برای کودک را با جلوه های محبت امام زمان(عجل الله تعالی فرجه) آشنا کنیم.

میرصادقی با بیان اینکه کودکان باید با جلوه های علم، قدرت و محبت امام مهدی(عجل الله تعالی فرجه) آشنا شوند، ابراز کرد: می توانیم از این فرصت استفاده کنیم و امام زمان (عجل الله تعالی فرجه) را که پدر معنوی ما هستند به عنوان الگو به فرزندان معرفی کنیم و برای کودک جا بیندازیم که امام همه کاره عالم است.

مسئول اجرایی معاونت پژوهش مرکز تخصصی مهدویت تاکید کرد: امام زمان (عجل الله تعالی فرجه) با مهربانی خود محبوب همه عالم هستند و چون کودکان دنبال مهربانی و محبت اند اگر آنها را با جلوه های محبت مهدوی آشنا کنیم قطعا در تربیت مهدوی آنها موثر خواهد بود.

وی با بیان اینکه کودک نیاز دارد تا در آغوش گرفته شود و جملات زیبا و محبت آمیز بشنود، تصریح کرد: باید به کودک هدیه داد لذا می توان هر هفته، یک هدیه ای هرچند کم برای فرزندان تهیه کرد که در بردارنده نمادی از امام زمان (عجل الله تعالی فرجه) باشد و حتی به او گفت که این هدیه از سوی امام زمان(عجل الله تعالی فرجه)، پدر مهربانی ها بابت کارهای خوب ات به تو اهدا شده است یا آنکه جملات زیبا از حضرت(عجل الله تعالی فرجه) را نیز انتخاب کنیم و برحسب نیاز کودک به او بگوییم تا از این طرق کم کم ارتباطش با امام(عجل الله تعالی فرجه) زیاد شود.

میرصادقی در پاسخ به این سوال که «دوران زندگی کودکان مملو از قهرمانانی است که الگوی زندگی آنان می شود، چگونه می توان الگو و قهرمانی مانند امام عصر(عجل الله تعالی فرجه) را وارد زندگی کودک کرد؟»، گفت: یکی از نیازهای  کودک این است که دوست خوب داشته باشد، در روایتی از امام صادق (ع) داریم: پدرم فرمود که از سه چیز برحذر باشید، یکی از آنها این است که هر فردی دوست بد، همراهش باشد، سالم نمی ماند لذا ما می توانیم امام زمان(عجل الله تعالی فرجه) را به عنوان رفیق یا یک دوست وارد زندگی فرزندمان کنیم.

کارشناس مرکز تخصصی مهدویت ادامه داد: اگر گاهی اوقات کودک، حرف بدی زد می توان به او گفت که دوستت ناراحت می شود یا اگر حرف خوبی زد و کار خوبی کرد، بگوییم امام زمان(عجل الله تعالی فرجه) از تو خوشحال می شود.

وی اضافه کرد: برای انس کودک با امام زمان (عجل الله تعالی فرجه) می توان او را به مکان های منتسب به حضرت مهدی(عجل الله تعالی فرجه) برد به طور مثال فرزندمان را هرچند وقت یک بار به جمکران ببریم و به او بگوییم که اینجا محل رفت و آمد دوستت است تا از این طریق با این مکان ها آشنا شود.

میرصادقی در پایان خاطرنشان کرد: باید آنقدر نکات مرتبط با امام زمان (عجل الله تعالی فرجه) را با شیوه های مختلف و متنوع برای کودک بیان کنیم تا ملکه ذهنش شود و در نهایت دوستی اش با امام زمان(عجل الله تعالی فرجه) به جایی برسد که پیوندی ناگسستنی با حضرت(عجل الله تعالی فرجه) داشته باشد.

انتهای پیام/شبستان