به گزارش مرکز خبر مسجد مقدس جمکران، سیزدهمین نشست کمیته نمایندگان آستان‌های مقدس و بقاع متبرکه ایران اسلامی، چهارشنبه ۱۲ تیرماه در سالن جلسات ساختمان کریمه آستان بانوی کرامت برگزار شد.

نمایندگان آستان های مقدس رضوی، حضرت معصومه(سلام الله علیها)، حضرت شاهچراغ(علیه السلام)، حضرت عبدالعظیم(علیه السلام)، مسجد مقدس جمکران، سازمان حج و زیارت و سازمان اوقاف و امور خیریه در این نشست حضور یافتند.

نشست کمیته نمایندگان آستان‌های مقدس و بقاع متبرکه ایران اسلامی، مقدمه اجلاسیه اعتاب مقدس جهان است که  پنجشنبه از ساعت ۱۰ الی ۱۳ برگزار خواهد شد.

آغاز اجلاسیه اعتاب مقدس جهان از ساعت ۱۰ روز پنجشنبه

در ابتدای این نشست، حجت الاسلام والمسلمین «سید اکبر حسینی نژاد» قائم مقام آستان مقدس حضرت معصومه(سلام الله علیها) با تبریک فرارسیدن میلاد باسعادت این بانوی جلیل الشأن گفت: تجربه های بسیار خوبی از نشست های تولیت ها و نمایندگان اعتاب مقدس در سه سال گذشته به دست آمده است.

وی با اهمیت مشارکت نمایندگان اعتاب مقدس سراسر جهان به این اتحادیه افزود: با اجرای برنامه های خوب و فاخر می توانیم خروجی امید بخشی و همچنین رضایت بخشی را برای زائران و مجاوران به وجود آوریم.

حسینی نژاد طراحی برنامه مطلوب و عملیاتی را سبب وحدت و هم افزایی اعتاب مقدس برشمرد و اظهار داشت که با چنین برنامه ای می توان مشارکت سایر اعتاب را در این اتحادیه افزایش داد.

وی با اعلام اینکه اجلاسیه اعتاب مقدس جهان از ساعت ۱۰ صبح فردا پنجشنبه آغاز خواهد شد، تصریح کرد: علاوه بر نمایندگان اعتاب مقدس ایران قرار است در اجلاسیه فردا نمایندگان عتبه های مقدس عراق، سفیر این کشور و همچنین رئیس مجلس اعلای اسلامی عراق حضور یابند.

تشرف سالانه ۲۵۰ میلیون زائر در حرم امام رضا(علیه السلام)

سپس حجت الاسلام «محمدعلی موحدی» به عنوان دبیر جلسه سخنرانی کرد و با اشاره به وضع کنونی جهان و تقابل شدید دشمنان با نظام جمهوری اسلامی گفت: دشمنان ما ابرقدرت جهان نامیده می شوند و بدون اینکه بخواهیم دشمن را بزرگ جلوه دهیم، باید بگوییم که این یک واقعیت است و نباید دشمن را کوچک بشماریم.

مدیر مرکز بین الملل آستان قدس رضوی افزود: دشمن با قدرت در فضای مجازی در حال توطئه آفرینی است به گونه ای که یک شایعه را به سرعت به یک برند در سراسر جهان تبدیل کرده و جهانیان را تحت تاثیر قرار می دهد.

وی بر لزوم هم افزایی و مشارکت در فعایت های ارزشمند در برابر دشمن تأکید کرد و اظهار داشت: تقابل جزیره ای با دشمن سبب کاهش قدرت و تضعیف ما خواهد شد و ما باید در راستای هم افزایی که از اهداف این نشست است، تلاش کنیم.

موحدی خواستار بازسازی و تعمیق روابط آستان های مقدس در عراق و ایران و سوریه شد و تأکید کرد که قدرت رسانه ای عتبات عالیات در ایران بسیار بالاست و این مساله از توجه و عنایت مردم به این اماکن متبرکه نشأت می گیرد.

وی از حضور سالانه بیش از ۳۰ میلیون زائر در مشهد مقدس خبر داد و خاطرنشان ساخت: بیش از ۲۵۰ میلیون تشرف به حرم امام رضا(ع) در سال ثبت می شود، یعنی ۳۰ میلیون زائر و همچنین مجاوران این بارگاه شریف در سال بیش از ۲۵۰ میلیون بار در حرم حضور یافته و زیارت می کنند.

مدیر مرکز بین الملل آستان قدس رضوی با اشاره به اهمیت بازنگری داخلی در ساختار و فرآیندها و شناخت صحیح ماموریت اجلاسیه اعتاب مقدس گفت: هر مجموعه دارای گرفتاری های مختلفی است و اگر فعالیت و ماموریت جدیدی به آن اضافه شود باید تلاش بیشتری از خود نشان دهد.

وی همچنین بر لزوم توجه به بحث امر به معروف و نهی از منکر و همچنین ترویج سبک زندگی دینی برگرفته از بیانیه گام دوم انقلاب در بارگاه های مطهر به عنوان پایگاه های دینی جامعه تأکید کرد.

لزوم گسترش دیپلماسی اعتاب مقدس جهان

حجت الاسلام «صادق گلزاده» نماینده سازمان حج و زیارت به عنوان دیگر سخنران این نشست با اشاره به اهمیت دیپلماسی اعتاب مقدس گفت: دیپلماسی اعتاب مقدس به معنای تعامل و همکاری و همراهی عتبه ها به هر شکل ممکن است.

وی افزود: حجم قابل توجهی از زائران آستان های مقدس جهان را زائران ایرانی تشکیل می دهند که در اعتاب خارج از ایران حضور می یابند و بر این اساس سازمان حج و زیارت با عتبه های مقدس جهان ارتباط دارد.

گلزاده تدوین چشم انداز را برای پیشبرد مطلوب امور ضروری دانست و تصریح کرد: اهداف، سیاست های راهبردی، بیانیه ماموریت، وظایف و ساختار باید در این چشم انداز دیده شود.

وی از اذعان جهانیان به برتری ایران در زمینه حج یاد کرد و بیان داشت: اعتاب مقدس می توانند از تجربه های سازمان حج و زیارت برای افزایش توانایی خود بهره گیرند. ما همانند حج می توانیم به الگویی برای سایر عتبه ها مبدل شده و کاری کنیم که زائران عراقی از عتبه های کشور خود بخواهند همانند ایران باشند.

نماینده سازمان حج و زیارت بر لزوم طراحی همه مسائل آستان های مقدس بر محوریت ایمان و معرفت افزایی تأکید کرد و ادامه داد: بدین منظور به برنامه ای جامع و عمقی و محوری نیازی داریم تا رضایتمندی زائران جلب شود.

وی همچنین پیشنهاد برپایی نمایشگاه جامعی از تولیدات اعتاب مقدس جهان برای آشنایی مردم با این تولیدات را خواستار شد.

تفاوت محیط پیرامون آستان های مقدس با داخل حرم

حجت الاسلام «عباس ابراهیمی» مشاور فرهنگی تولیت مسجد مقدس جمکران نیز خواستار توجه بیشتر به اقدام و عمل به جای بسنده کردن به سندسازی شد.

وی تهیه پیوست جامع فرهنگی برای توسعه بافت پیرامونی آستان های مقدس را ضروری دانست و گفت: آستان های مقدس باید به مسائل و اقتضائات بومی توجه کرده و نسبت به مسائل پیرامونی بی اعتنا نباشند.

ابراهیمی با اشاره به وجود مشکلات پیرامون بارگاه های مطهر تأکید کرد که برخی از این مشکلات از جنبه معماری هستند که باید تصحیح شوند و نباید گمان کرد با سخنرانی و چنین برنامه هایی می توان بر این مسائل فائق آمد.

وی محیط پیرامون را محل اولین مواجهه زائران عنوان کرد و افزود: متاسفانه فضای پیرامون بارگاه های مطهر با حرم ها متفاوت است. به عنوان مثال زمانی که یک پاساژ با معماری غربی در کنار آستان های مقدس ساخته شود، مشخص است که فضای پاساژ با فضای آستان مغایرت خواهد داشت.

معاون فرهنگی مسجد جمکران از گسترش فروشگاه های بزرگ با منطق مصرف بر تظاهر نیز به عنوان یکی از این مشکلات یاد کرد و خاطرنشان ساخت: اعتاب نباید دور خود حصار کشیده و از فضای پیرامونی غافل شوند چرا که در این صورت تاثیرگذاری خود را از دست خواهند داد.

وی از اهمیت برنامه ریزی آستان های مقدس برای حل آسیب های اجتماعی پیرامون آنها یاد کرد و همچنین خواستار مشارکت دادن مردم در این طرح ها شد.

ضرورت تاسیس پایگاه اطلاعات مشترک میان اعتاب مقدس

«جواد علی اکبریان» قائم مقام آستان مقدس حضرت عبدالعظیم(س) نیز از تدوین برنامه و سند در سال های گذشته و عدم اجرای آنها انتقاد کرد.

وی از اعتاب مقدس خواست به جای تدوین سند و برنامه به فکر اجرای آنها باشند و در صورتی که سند و برنامه جدیدی تدوین می کنند حتما به مرحله اجرا برسد.

اکبریان از عدم ارائه تولیدات محتوایی آستان های مقدس به عنوان یکی دیگر از مشکلات یاد کرد و گفت که آستان های مقدس در زمینه تولید محتوا قدم هایی را در راستای تعمیق دینی برداشته و کتاب های فراوانی نوشته به نگارش درآمده است که باید به مردم معرفی شوند.

وی همچنین در اختیار دادن محتوای تولید شده هر عتبه به عتبه های دیگر برای آشنایی با محصولات تولید شده را خواستار شد.

قائم مقام آستان مقدس حضرت عبدالعظیم(س) تاسیس پایگاه اطلاعاتی مشترک میان آستان های مقدس برای اعلام تولیدات محتوایی و سپس توزیع این تولیدات را در آستان ها ضروری دانست.

ورود آستان های مقدس برای حل آسیب های اجتماعی

حجت الاسلام «محمد نوروزپور» مدیر کل بقاع متبرکه و اماکن مذهبی سازمان اوقاف، اعتاب مقدس را در قبال آسیب های اجتماعی دارای وظیفه توصیف کرد و این مساله را از دغدغه های رهبر معظم انقلاب خواند.

وی با اشاره به برنامه های اجرا شده توسط آستان مقدس رضوی در این زمینه، خواستار استفاده از این تجربه ها برای حل بخشی از آسیب های اجتماعی شد.

نوروزپور از راه اندازی ۲۰۰ مرکز خادم یاران خبر داد و تصریح کرد: یکی از خدمات اجتماعی که در امامزاده ای صورت گرفته است، مشاوره جهت حل مشکلات خانوادگی است و بدینوسیله جلوی بسیاری از طلاق ها گرفته شد.

وی بر لزوم ورود اعتاب مقدس برای حل مشکل بیکاری تأکید کرد و افزود: ائمه اطهار نسبت به مسائل اجتماعی دغدغه فراوانی داشتند و آستان های مقدس نیز باید این رویه را در پیش گیرند و برای حل آسیب های اجتماعی وارد عمل شوند.

مدیر کل بقاع متبرکه و اماکن مذهبی سازمان اوقاف در بخش دیگری از سخنان خود از آستان حضرت معصومه(س) خواست فعالیت های خود را به خارج از شهر قم توسعه دهد زیرا مردم سراسر کشور به ایشان علاقه دارند و فعالیت ها نباید مختص به قم باشد.

وی معرفی مردم با  محتوای تولید شده در اعتاب مقدس و همچنین بحث و تبادل نظر، استفاده از تجربه های یکدیگر توسط آستان های مقدس و همچنین تدوین شیوه نامه اجرایی دستورالعمل ها را بسیار مهم عنوان کرد.

توانایی آستان های مقدس برای حل مشکل حاشیه نشینی

حجت الاسلام «صفر فلاحی» مشاور تولیت حضرت معصومه(س) هم فرارسیدن سالروز میلاد کریمه اهل بیت(س) را تبریک گفت و افزود: آستان های مقدس باید نهایت استفاده از میلاد فرخنده حضرت معصومه(س) و امام رضا(ع) داشته باشند.

وی تصریح کرد: آیت الله سعیدی در یکی از جلسات گفتند که جنس برای آستان های مقدس در دهه کرامت جور است و در پرتو ولادت حضرت رضا(ع) می توان به ابعاد مختلف مردان و در پرتو ولادت حضرت معصومه(س) به ابعاد مختلف زنان و خانواده پرداخت.

فلاحی پیشنهادهایی درباره بحث های مورد بررسی در اجلاسیه اعتاب مقدس ارائه داد و گفت: امر به معروف و نهی از منکر، نقش آستان های مقدس در کاهش آسیب های اجتماعی و سبک زندگی را می توان در این اجلاسیه مورد بحث و تبادل نظر قرار داد.

مشاور تولیت حضرت معصومه(س) همچنین خواستار ورود اعتاب مقدس در آسیب های اجتماعی به ویژه چهار محور اعتیاد، طلاق، حاشیه نشینی و بیکاری شد.

وی با اشاره به لزوم ورود اعتاب مقدس به این مباحث در دو عرصه مشورتی و عملیاتی اظهار داشت: آستان های مقدس توانمندی مبارزه با حاشیه نشینی را دارند و باید با عزمی استانی به مدیریت آستان های مقدس کاری کنیم که حاشیه نشینی وجود نداشته باشد.

اهمیت ساماندهی آسیب های بارگاه های مطهر

حجت الاسلام «احمد سلامی» معاون ارتباطات آستان مقدس احمدی و محمدی (ع) نیز در سخنرانی خود به بحث مقابله با آسیب های اجتماعی پرداخت و گفت: طرح ساماندهی آسیب های حرم بسیار مهم است و باید کاری کنیم که اطراف حرم مطهر یک فضای دینی و مذهبی حاکم باشد.

وی بر لزوم عدم وجود منکرات در اطراف حرم تأکید کرد و افزود: متاسفانه برخی فروشگاه های اطراف حرم به محلی برای ترویج ناهنجاری مبدل شده اند که باید این مشکل را حل و فصل کرد.

سلامی تدوین نرم افزار جامع و مشترک میان آستان های مقدس را خواستار شد و اظهار داشت: هر کدام از عتبه ها دارای نرم افزارهای جداگانه هستند ولی باید نیازهای مخاطبان و زائران را احصا کرده و یک نرم افزار جامعی را طراحی کنیم که نرم افزار جامع اعتاب باشد.

وی هدف از راه اندازی این نرم افزار را آشنایی زائران با فعالیت های عتبه ها و ارائه خدمات به آنها عنوان کرد و ادامه داد: نصب این نرم افزار می تواند خدماتی برای زائران داشته باشد و بر این اساس زائران به نصب این نرم افزار تشویق می شوند.

معاون ارتباطات آستان مقدس احمدی و محمدی(ع) همچنین افزود که بر اساس این نرم افزار می توان معرفت افزایی را گسترش داد و مخاطبان از فضای معنوی آن بهره مند شوند.

لزوم برنامه ریزی بر اساس نیازهای مردم

حجت ‌الاسلام «غلامرضا عادل» معاون فرهنگی سازمان اوقاف، از اعتاب مقدس به عنوان بهترین مکان برای معرفت افزایی و گسترش مفاهیم دینی یاد کرد.

وی تاثیرگذاری را بسیار مهم توصیف کرد و گفت: گاهی بهترین سخنرانان در آستان های مقدس سخنرانی می کنند اما باید بررسی شود که آیا این سخنان بر زائران تاثیر می گذارد یا نه.

عادل، شیوه اجرای امر به معروف و نهی از منکر را مهم دانست و افزود: یکی دیگر از مشکلات اینست که کتاب های فراوانی توسط عتبه ها میان زائران توزیع می شود اما متاسفانه آمار مطالعه این کتاب ها پایین است.

وی تأکید کرد که در پرتو تغییر سبک و شرایط زندگی در جامعه باید ببینیم مردم تشنه چه چیزی هستند و در راستای برطرف کردن تشنگی مردم برنامه ریزی کنیم.

معاون فرهنگی سازمان اوقاف حضور روحانیان میان مردم را ضروری عنوان کرد و ادامه داد: گاهی ممکن است سخنرانی روحانی کاروان تاثیر زیادی نداشته باشد اما زندگی با آنان عامل تاثیرگذاری فراوانی خواهد بود.