به گزارش مرکز خبر مسجد مقدس جمکران، ابراهیم صدوقی در دیدار با کریستف هملمن، نماینده سازمان جهانی بهداشت در جمهوری اسلامی ایران و دکتر فاطمه محمد سلیم العوا، مدیر برنامه کنترل دخانیات منطقه مدیترانه و هیئت همراه در مسجد مقدس جمکران، با اشاره به حضور میلیونی زائران به این مکان مقدس اظهار داشت: سالانه بیش از ۲۰ میلیون زائر به مسجد مقدس جمکران مشرف می‌شوند.
وی با بیان اینکه تولیت مسجد مقدس جمکران معاونت ویژه‌ای برای تکریم و خدمات زائران اختصاص داده‌اند، تصریح کرد: مسجد مقدس جمکران آمادگی‌های لازم را با توجه به در نظر گرفتن قم به‌عنوان شهر بدون دخانیات برای هرگونه همکاری را در کنار دستگاه‌ها و سازمان‌های مختلف دارد.
معاون خدمات زائرین مسجد مقدس جمکران با تأکید بر اینکه معارف قرآن و تعالیم اهل‌بیت علیهم‌السلام مناسب‌ترین شیوه برای تبیین و ترویج سبک زندگی اسلامی است، ابراز کرد: اعتاب مقدس در این مورد نقش و جایگاه ویژه‌ای دارند و در همه اعتاب باید تبیین شود که رابطه امام با زائر بر اساس تربیت و هدایت و رابطه زائر با امام بر اساس اطاعت است، به‌طوری‌که زائر با لحاظ این شعور، به این باور می‌رسد، که در همه ساحت های شخصی و ابعاد و عرصه های زندگی خویش به امام نیاز دارد.
وی با بیان اینکه هر چه ارتباط زائر با امام دائمی و معنادار باشد، مقاومت او در مقابل فتنه های زمانه و بحران های زندگی بیشتر می شود، عنوان کرد: باید تمهیداتی را برای زائر ایجاد کرد تا اشتیاق و انگیزش لازم جهت زیارت، در او پدید آید و این ارتباط دائم، می تواند زائران را در مقابل بحران ها و آسیب‌های اجتماعی و فرهنگی متعادل و واکسینه کند.
صدوقی ادامه داد: با عنایت به رویکرد میلیونی مسلمین به زیارت اعتاب و نقش تأثیرگذاری خادمان این اماکن زیارتی، باید خادم اولاً به‌عنوان مربی متأثر از اندیشه تربیتی باشد تا به خودسازی منطقی و معنادار بپردازد و ثانیاً به جِدّ نقش فعال خویش را به‌عنوان مربی در ارتباط با زائر ایفا کند و به‌صورت غیرمستقیم به دیگرسازی معنادار و تربیتی بپردازد.
وی با اشاره به نقش مهم خادمان در اماکن زیارتی یادآور شد: خادمان مراکز زیارتی باید الزاماً تحت پوشش آموزش تربیت و اخلاق قرارگیرند، تا به خودسازی مستمر و به دیگر سازی مستمر نیز بپردازند، در این شرایط نه فقط با رویکرد نهی از منکر برای مبارزه با دخانیات و مواد مخدر گام برمی داریم بلکه رویکردمان در همه اعتاب مقدس در قالب امربه معروف قرار می‌گیرد.
معاون خدمات زائرین مسجد مقدس جمکران با گلایه‌مندی از وجود برخی مشکلات در زمینه‌های بهداشت و درمان اظهار داشت: متأسفانه امروز شاهدیم که موارد مهمی مثل دارو و غیره که نیاز مبرم بیماران بوده به بهانه تحریم اجازه ورود به کشور را ندارند ولی مواد مخدر و دخانیات از بخش‌های متعدد به‌صورت قاچاق وارد می‌شود و با قیمت کم در اختیار نوجوانان و جوانان کشور قرار می‌گیرد.
وی به نقش آمریکا در ورود به افغانستان و افزایش تولید مواد مخدر اشاره کرد و گفت: دولت جنایتکار آمریکا با تجاوزش به خاک افغانستان سبب ورود انواع مواد مخدر به خاک جمهوری اسلامی شده است و رسانه‌ها نیز افشاگری کرده‌اند که تمام مراحل تولید و قاچاق مواد مخدر در افغانستان زیر نظر سازمان اطلاعات خارجه آمریکا موسوم به سیا انجام می‌شود.
صدوقی با بیان اینکه در برخورد با گسترش مواد مخدر باید ریشه‌ای عمل شود، افزود: مصرف دخانیات و مواد مخدر، در زمینه‌سازی بسیاری از مشکلات و آسیب اجتماعی می‌تواند نقش مهمی داشته باشد.
وی مواد مخدر و اعتیاد را ابزاری برای جنگ نرم و تهدید دشمنان دانست و گفت: مواد مخدر و اعتیاد در به اسارت گرفتن اراده و روح مسلمانان، در صورت پذیرش اصل اقدامات رویکرد اجتماعی کردن پیشگیری از اعتیاد به‌عنوان مهم‌ترین رویکرد در مصون‌سازی آحاد جامعه، چاره‌ای جز حمایت سازمان‌های مردم‌نهاد علی‌الخصوص اعتاب مقدس در این زمینه نیست.
انتهای پیام/