به گزارش مرکز خبر مسجد مقدس جمکران، حجت الاسلام یاسین حسین آبادی با اشاره به اینکه مسجد مقدس جمکران به عنوان میعادگاه منتظران، به مناسبت ایام اربعین حسینی موکب «مع امامٍ منصور» را در نقطه قم و نیز در مسیر نجف به کربلا (عمود ۱۰۷۰) برپا می کند، اظهار کرد: موکب قم ویژه زائرانی است که برای رفتن به کربلای معلی، از مسیر قم و جمکران عبور می کنند مثل زائران همسایه های شرقی کشور یعنی افغانستان و پاکستان و نیز هندوستان.

وی با اشاره به اینکه موکب دوم «مع امام منصور» در عمود ۱۰۷۰ در طریق نجف به سوی کربلا به زائران اربعین خدمت رسانی می کند، ابراز کرد: شعار محوری مواکب، معیت با امام زمان(عجل الله تعالی فرجه)، برگرفته از فرازهای زیارت عاشورا است چراکه حتی گرفتن انتقام خون سیدالشهداء(علیه السلام) در معیت امام عصر(علیه السلام) ممکن می شود.

معاون فرهنگی مسجد مقدس جمکران ادامه داد: خدمات هر دو موکب تلفیقی از رفاهی و فرهنگی است. چنان که در هر سه نوبت صبحانه، ناهار و شام و نیز میان وعده از زائران پذیرایی می شود.در بخش فرهنگی نیز پاسخ به سوالات شرعی، پاسخگویی به شبهات، برگزاری جلسات سخنرانی، و برپایی نمایشگاه های چندرسانه ای در این مواکب انجام می شود.

حسین آبادی افزود: در موکب «مع امام منصور» در مسجد مقدس جمکران برای موسم اربعین پذیرایی از حداقل ۴۰ هزار زائر افغانستانی، پاکستانی و هندی و بین ۴۰ تا ۵۰ هزار زائر ایرانی پیش بینی می شود.

وی گفت: برای زائران غیرایرانی فضای شبستان امام حسن عسکری(علیه السلام) که برای دو هزار برادر و یک هزار خواهر در هر شب ظرفیت دارد، در نظر گرفته شده است.

معاون فرهنگی مسجد مقدس جمکران با اشاره به اینکه ۴۰۰ خادم در سه شیفت کاری در موکب مسجد مقدس جمکران در قم و ۲۵۰ خادم افتخاری در موکب مستقر در عراق به زائران اربعین خدمت می کنند، بیان کرد: برنامه های فرهنگی شامل معرفی و کاربرد طب اسلامی ایرانی، پاسخ به شبهات و مدعیان دروغین، بیان احکام، برپایی غرفه های کودک و نوجوان در موکب عراق اجرا می شود.

حسین آبادی با اشاره به اینکه موکب مسجد مقدس جمکران در مسیر نجف اشرف به کربلای معلی در قالب قرارگاه مهدوی فعال است و بستر فعالیت گروه های مهدوی را فراهم می کند، افزود: در حاشیه موکب قم نیز نمایشگاهی ویژه اربعین در شبستان امام هادی(علیه السلام) و نیز غرفه تخصصی کودک، عکس و … برپا می شود.

وی ادامه داد: موکب قم از ۱۷ مهرماه تا ۱۰ آبان فعال است تا در مسیر بازگشت از پیاده روی اربعین به زائران غیرایرانی و نیز زائران امام رضا(علیه السلام) که برای ۲۸ صفر عازم مشهد مقدس هستند، خدمت رسانی کند. در موکب عراق به مساحت ۲۵ هزار مترمربع روزانه صد هزار پذیرایی گرم و سرد و ۵۰ هزار دمنوش، شربت و چای توزیع می شود. همچنین، چهار سوله برای اسکان هر شب بالغ بر پنج هزار نفر از زائران را در موکب مستقر در مسیر نجف به کربلا تدارک دیده ایم.

معاون فرهنگی مسجد مقدس جمکران در پایان به برنامه های تدارک دیده شده برای روز اربعین در این مکان مقدس اشاره کرد و گفت: عصر روز اربعین اجتماع حسینی «مع امامٍ منصور» با سخنرانی حجت الاسلام والمسلمین «سیدحسین مومنی» و مدیحه سرایی «سیدرضا تحویلداری از حدود ساعت ۱۵ و ۳۰ دقیقه ویژه جاماندگان اربعین برگزار می شود.

انتهای پیام/