به گزارش مرکز خبر مسجد مقدس جمکران، اساتید حاضر در این نشست نظرات و پیشنهاد‌هایی برای هر چه باشکوه‌تر برگزار کردن مراسم نیمه شعبان ارائه کردند.

سخنان آیت الله سید محمد مهدی میرباقری عضو مجلس خبرگان رهبری و رئیس فرهنگستان علوم اسلامی به شرح زیر بود.

اگر ما هدف را در مسجد مقدس جمکران تربیت انسان منتظر بدانیم؛ طراز انسان منتظر بعد از انقلاب اسلامی متفاوت شد و رقبای ما هم که به دنبال ساختن انسان متناسب با موعود خود هستند نیز با گذشته متفاوت شدند.

هم رقیب ما رقیب تمدنی است که همه ابزارها و افکار را برای تمدن جدید در دست دارد و هم ساختارهای جهانی مانند ۱۷ سند توسعه که سند ۲۰۳۰ یکی از آنها است را در سطح بین الملل برای رسیدن به هدف خود وضع کرده و به دیگر کشورها نیز تحمیل کرده اند و در همه ابعاد زندگی بشر از جمله فرهنگ، اقتصاد، کشاورزی و…تصمیم می گیرند. ما در مقابل چنین رقبایی قرار داریم.

این طرف اگر می خواستیم در مسیر ظهور حرکت حرکت کنیم آنهم در عصری که عصر جدایی دین از زندگی است، باید با انقلابی اسلامی تحولی درست می کردیم، سپس نظام سازی کرده و بعد به ساختن جامعه می رسیدیم تا بتوانیم تمدن سازی کرده و به رقابت با آن رقبا بپردازیم.

امام خمینی(ره) این انقلاب را رقم زد. کار بزرگی که موازنه قدرت در جهان دو قطبی را بر هم زد و پس از آن رقابت بین اسلام و لیبرال دموکراسی شکل گرفت.

ما در این فضا باید انسان منتظر و انسان در طراز تمدن اسلامی تربیت کنیم. ۵۰ سال پیش چنین چیزی اصلاً مطرح نبود ولی فضای امروزبه شدت عوض شده است. انسانی که می تواند در این مسیر حرکت کند انسان دیگری است. سطح فعالیت ما اگر با این انسان طراز نشود انسان هایی که تربیت می کنیم منزوی شده و دچار انفعال می شوند و یا در نهایت به دنبال ژاپن اسلامی خواهند بود.

ماموریت روحانیت در دوران کنونی تربیت چنین نسلی است و مسجد مقدس جمکران نقطه کانونی است که نقش تربیتی دارد و ابتدائاً بنای این مسجد به امر امام زمان(علیه السلام) خود کار فرهنگی عظیم تاریخی است.

این موضوع تصرفی تاریخی است که میلیونها قلب را به خود جلب کرده است و ما اگر بتوانیم خود این را گسترش دهیم دستاوردهای زیادی خواهیم داشت.

ما باید الگویی از اربعین را در مسجد مقدس جمکران اجرا کرده و قلبها را حول جمکران جمع کنیم. در قدم بعد اگر بتوانیم نمایشگاه دائمی برقرار کنیم که افراد وقتی وارد آن می شوند حرکت تاریخی ظهور و تقابل حق و باطل را در طول تاریخ در قالب های جذاب و نو ببینند می توانیم دلهای زیادی را با امام زمان(علیه السلام) همراه کنیم.

باید قم را به شهر انتظار تبدیل کنیم و زائران در این شهر هر عرصه ای را که می بیند به سمت ظهور هدایت شود. فضای بین مسجد مقدس  جمکران و حرم حضرت فاطمه معصومه(س) فضای مناسبی برای این کار است.

از سوی دیگر مسجد باید به کانون عدالتخواهی واقعی تبدیل شود و در شرایط اجتماعی فعلی مطالبات عدالتخواهانه در آن طرح، با ادبیات مسجد بازسازی شده و از متولیان مطالبه شود. اگر واقعا به سمت ظهور حرکت می کنیم باید مسجد جمکران پرچمدار مطالبات عدالتخواهانه مردم و مقام معظم رهبری باشد.