به گزارش مرکز خبر مسجد مقدس جمکران، حجت‌الاسلام‌والمسلمین صادقی واعظ امشب در جمع عاشقان و منتظران حضرت ولی‌عصر (عجل الله تعالی فرجه) در مسجد مقدس جمکران با تأکید بر اینکه موضوع بصیرت و تشخیص وظیفه یکی از نقاط صعود یا سقوط انسان‌ها در طول تاریخ بوده است، اظهار کرد: در طول تاریخ افرادی به‌واسطه شناخت وظیفه به اوج سعادت رسیدن و گروهی نیز با عدم‌تشخیص وظیفه به ورطه سقوط و شقاوت رسیدند.

وی با اشاره به اینکه برادرکشی برای نخستین بار در اسلام در جنگ جمل اتفاق افتاد، گفت: در این جنگ یک‌سو امیرالمؤمنین (علیه‌السلام) قرار داشتند و در طرف دیگر عایشه و مردم نتوانستند تشخیص دهند کدام حق و کدام باطل هستند.

استاد حوزه علمیه قم با اشاره به اینکه یکی از مهمترین خصوصیات حضرت معصومه (سلام‌الله علیها) بصیرت و آگاهی ایشان بود، ابراز کرد: ایشان درک می‌کنند امام زمانش به جبر مأمون به خراسان سفرکرده و ولایتعهدی پیش‌آمده که خیلی‌ها کمر به قتل امام بستند و در اطاعت از امام دچار تردید شدند.

صادقی واعظ ادامه داد: ایشان کاروانی از برادران و برادرزادگان تشکیل می‌دهد و خط سیر امام هشتم را دنبال می‌کند و در طول مسیر وجودش را برای امامش هزینه می‌کند و جانش را به خطر می‌اندازد؛ چون تشخیص می‌دهد باید از امام زمانش دفاع کند.

وی گفت: اگر امروز به‌عنوان منتظر از ما پرسیده شود مهمترین وظیفه ما چیست باید بدانیم که تشخیص وظیفه است. اول کار بدانیم وظیفه ما نسبت به امام زمان (علیه‌السلام) در دوران غیبت چیست و باید چه طور رفتار کنیم که پایان انتظارمان به جان‌فشانی در رکاب حضرت ختم شود نه در مقابل ایشان.

استاد حوزه علمیه قم با اشاره به فرموده پیامبر اکرم (صلی‌الله علیه و آله) که ارزشمندترین، بالاترین و مهمترین کار برای امت من انتظار فرج است، اظهار کرد: انتظار فرج فقط دعا و توسل نیست بلکه مسئله بالاتر و فراتر از این است. انتظار فرج یعنی یک حرکت و قدم مؤثر و مهم برای یاری حضرت برداشتن. ما وظیفه‌داریم در عمل و رفتار برای فرج حضرت قدمی برداریم.

صادقی واعظ بابیان اینکه ایشان حضور دارند و بر اعمال و کردار ما نظارت می‌کنند، گفت: در ذهن خیلی این تصور است که اگر ایشان غایب است این غیبت یعنی ایشان حضور ندارند و دور از ما منتظر اجازه ظهور هستند. اما واقعیت این است که امام یک‌لحظه از مردم جدا نیست و یک‌لحظه نظر لطف و عنایتش را از مردم برنمی‌دارد. حجت خدا در میان ماست. از آثار وجود امام ثبات عالم و عالم طفیل وجود ایشان است.

وی در پایان با اشاره به اینکه ابر گناهان بین ما و حضرت فاصله انداخته است، خاطرنشان کرد: ما باید معرفت نسبت به امام زمان (علیه‌السلام) پیدا کنیم یعنی به‌جایی برسیم که بالاتر از حضرت در زندگی ما نباشد و تمام زندگی‌مان تحت‌الشعاع ایشان قرار گیرد.