به گزارش مرکز خبر مسجد مقدس جمکران، حجت‌الاسلام استاد سخاوتیان در کارگاه آموزش کوتاه‌مدت خانواده به تبیین موضوع آسیب‌های فضای مجازی در خانواده و راهکارهای مقابله با آن پرداخت و اظهار کرد: یکی از مباحث جدی در بحث فضای مجازی این است که باورهای فردی و عقاید افراد در این فضا دچار تغییر و آسیب می‌شود.

وی با اشاره به اینکه پاسخ به تغییر باور یک راهکار کلان دارد و آن‌هم تقویت مبانی و دانستن فلسفه آموزه‌های دینی است ابراز کرد: گاهی اوقات شخص نسبت به یک مسئله دچار شبهه می‌شود و اگر این فرد مبانی قوی داشته باشد و فلسفه احکام را بداند دچار شبهه نمی‌شود.

محقق و پژوهشگر حوزوی افزود: اگر باور قوی داشته باشد حتی اگر فلسفه حکمی مانند ارث و دیه را نداند چون می‌داند و ایمان دارد خدای متعال حکیم است و دستور لغو نمی‌دهد آن را می‌پذیرد.

سخاوتیان مراجعه به پایگاه‌ها و مراکز پاسخگویی به شبهات را بهترین راهکار برای رفع شبهات عنوان کرد و گفت: برخی افراد هم مبانی ضعیف دارند هم حاضر به پرسشگری و تحقیق نیستند و وقتی در کانال تلگرامی با شبهه‌ای درزمینهٔ احکام دینی مانند حجاب یا دیه زن برخورد می‌کند به سراغ پاسخ آن نمی‌رود و چون ازنظر مبانی و عقیدتی ضعیف است آن شبهه را به‌عنوان موضوعی اصل می‌پذیرد.

وی خاطرنشان کرد: در فرهنگ اومانیستی بی تکلیفی و اباحه گری را آزادی و حق تعریف می‌کنند ولی انسان عابد تکلیف محوری را حق می‌داند و به بایدها و نبایدهای دین ترتیب اثر می‌دهد.

سخاوتیان در پایان خاطرنشان کرد: در این سلسله جلسات در مسجد مقدس جمکران شبهاتی که در فضای مجازی در خصوص ولایت‌فقیه، زنان و فمینیسم، تعدد قرائت‌های دین، فلسفه احکام و اخلاق و … را پاسخ‌خواهیم داد.