به گزارش مرکز خبر مسجد مقدس جمکران، حجت‌الاسلام سخاوتیان در ادامه سلسله مباحث آموزشی آسیب‌های فضای مجازی و راهکارهای رفع آن، به برخی شبهات موجود در شبکه‌های اجتماعی اشاره کرد و گفت: یکی از شبهاتی که در فضای مجازی بسیار شیوع دارد این است که هر جا آیه و روایتی مطرح می‌شوند برخی می‌گویند فهم ما از این آیه مطلب دیگری غیر ازآنچه علما و مراجع تقلید می‌گویند است.

وی با اشاره به اینکه یکی از شبهات حجاب است، اظهار کرد: این نوع شبهات بازمی‌گردد به شبهه اساسی‌تر در معرفت‌شناسی با عنوان هرمنوتیک فلسفی. یعنی مخاطب از متن چیزی را می‌فهمد که با پیش‌فرض‌های ذهنی‌اش سازگار است و با همین پیش‌فرض‌ها به سراغ قرآن، روایات و واقعیت‌های اجتماعی می‌رود و آن‌ها را تحلیل می‌کند.

محقق و پژوهشگر حوزوی ادامه داد: لذا به‌عنوان‌مثال در موضوع حجاب می‌بینیم یک نفر از قرآن وجوب قرآن را می‌فهمد و دیگری عدم وجوب آن را و این مشکل از جایی ناشی می‌شود که بسیاری افراد با تخصص‌های مختلف مانند ریاضی، فیزیک، زیست، جامعه‌شناسی و غیره که درزمینهٔ فقه تخصصی ندارند وارد مسائل فقهی شده و اعلام نظر می‌کنند.

سخاوتیان افزود: همان‌طور که یک مرجع تقلید هنگام بیماری برای تشخیص بیماری خود به پزشک متخصص مراجعه می‌کند سایر اقشار نیز باید برای فهم دین و احکام الهی نزد فقیه و عالم دینی بروند تا پاسخ سؤال و شبهه خود را بگیرند.

وی با تأکید بر اینکه در فضای مجازی باید فرد به مبانی معرفتی آگاه باشد و قبل از ورود به این فضا باید به سلاح علم مسلح شود، خاطرنشان کرد: اگر در فضای مجازی با شبهه‌ای مواجه شدید و پاسخ آن را می‌دانستید جواب دهید ولی اگر پاسخ را نمی‌دانید نزد متخصص دینی بروید و جواب را دریافت کنید تا بتوانید با سلاح علم و استدلال در این فضا اثرگذار باشید.

انتهای پیام/