به گزارش مرکز خبر مسجد مقدس جمکران، مهندس محسن بهشتی در جلسه شورای حمل و نقل و ترافیک قم در سالن جلسه های معاونت عمرانی استانداری، اظهار داشت: ایجاد معابر در محدوده بلوار پیامبر اعظم(صلی الله علیه و آله) به عنوان بزرگترین بلوار معنوی جهان اسلام دارای مزیت های بسیاری است، و تحقق آن می تواند علاوه بر پوشش شبکه ترافیک این محور در زمان های خاص، مسیر کاملا امنی برای عبور تاسیسات آب و برق باشد.

معاون استاندار قم بیان داشت: در خصوص تامین زمین مورد نیاز نیز مشکلی نیست، و امکان تامین آن از طریق اعمال ماده ۹ وجود دارد.

معاون استانداری قم همچنین با اشاره به نقش بلوار فوق در برگزاری مطلوب و بدون حادثه، تشییع سردار سلیمانی افزود: یکی از تدابیری که برای خلق این حماسه مردمی اتخاذ شد، تغییر مسیر این مراسم به بلوار پیامبر اعظم بود.

بهشتی با بیان اینکه طول هفت کیلومتری و عرض ۱۰۰ متری این بلوار زمینه برگزاری مراسم به دور از هر گونه حادثه ای را فراهم کرد، گفت: در صورتی که تشییع سردار سلیمانی از مسجد امام حسن عسگری به طرف حرم برگزار می شد، با توجه به حجم گسترده جمعیت، امکان وقوع حادثه مانند آنچه در کرمان رخ داد وجود داشت.

وقوع حادثه در مراسم تشییع سپهبد شهید حاج قاسم سلیمانی در کرمان ۶۰ تَن از شرکت‌کنندگان در این مراسم جان‌ باختند و ۲۱۲ تَن نیز مصدوم شدند که در حال حاضر هشت تَن از آن‌ها همچنان در بیمارستان بستری هستند.

معاون استاندار قم با بیان اینکه این استان تمام تجربه های خود را در برپایی تشییع شهیدان مقاومت به کار گرفت، اذعان داشت: همه دستگاه های اجرایی و خدماتی به میدان آمدند، و تشییع خوب و شایسته ای انجام شد، ولی برغم پیش بینی های انجام شده، خدمات لازم به مردم ارائه نشد.

بهشتی با بیان اینکه قم در میان استان هایی که تشییع شهدا در آنها برگزار شد، کمترین مشکل را داشت، گفت: طبق برآوردهای انجام شده حداقل یک میلیون نفر در این تشییع شرکت کردند، و این حجم جمعیت طی ۶۰ تا ۷۰ سال گذشته و پس از وقایعی همچون تشییع آیت الله بروجردی (ره) و یا ورود حضرت امام به قم در ابتدای انقلاب، واقعا بینظیر است.

معاون استاندار قم کمبود وسایل نقلیه و همچنین سرویس های بهداشتی را از مشکلات عمده در برگزاری مراسم یاد شده عنوان کرد و افزود: تمام ظرفیت های موجود در ناوگان حمل و نقل قم شامل ۳۰۰ دستگاه اتوبوس مورد استفاده قرار گرفت، ولی با این حجم جمعیت حتی اگر پنج هزار دستگاه نیز در اختیار می داشتیم، کافی نبود.

به گفته رئیس سازمان اتوبوسرانی قم و حومه، برای نقل و انتقال کلیه شرکت کنندگان در مراسم تشییع سردار سلیمانی در این استان بالغ بر ۲ میلیارد ریال هزینه شد.

معاون استاندار قم تصریح کرد: برای جا به جایی شهروندان و زائران صرفا اتوبوس کافی نیست، و باید خط A قطار شهری قم نیز به کمک بیاید.

وی در بخش دیگری از سخنان خود همچنین خاطر نشان کرد: در بلوار پیامبر اعظم چندین بوستان شهری پیش بینی کردیم، که احداث آنها برای تامین امکانات رفاهی و خدماتی این مسیر باید در دستور کار قرار بگیرد.

مدیرکل هماهنگی و نظارت بر خدمات شهری شهرداری قم نیز در این جلسه با قدردانی از همکاری های انجام شده برای خدمت رسانی به حاضران در تشییع سردار سلیمانی گفت: در جریان برگزاری این مراسم باشکوه مدیریت جهادی به تمام معنا اتفاق افتاد.

سید محسن میرهادی با یادآوری اینکه سال گذشته برای جشن های نیمه شعبان ۹۸ ایستگاه صلواتی در مسیر جمکران برپا شد، گفت: برای مراسم تشییع شهدا که تنها یک روز بود، ۶۰ ایستگاه صلواتی استقرار پیدا کرد.

وی اضافه کرد: در این روز ۹۰ هزار لیتر آب آشامیدنی توزیع، و ۲۷ دستگاه ماشین آلات آتشنشانی نیز در حالت آماده باش قرار داشتند.

میرهادی همچنین معضل کمبود پارکینگ و پارک سوار در محدوده جمکران را مورد توجه قرار داد و یادآور شد: سازمان مدیریت بحران کشور برای این منظور هزار میلیارد ریال را تخصیص داده ولی هنوز پرداخت نشده است‌.

وی بیان کرد: بهترین کار برای جلوگیری از ازدحام وسایل نقلیه در محدوده جمکران، ایجاد پارکینگ های متعدد در ورودی های شهر قم است.

انتهای پیام/