به گزارش مرکز خبر مسجد مقدس جمکران، حجت‌الاسلام‌والمسلمین ناصر رفیعی در جمع نمازگزاران مسجد مقدس جمکران به تبیین موضوع عزم و اراده در انسان پرداخت و اظهار کرد: بسیاری از افراد که فساد می‌کنند، دروغ می‌گویند و مرتکب گناه می‌شوند می‌دانند که مسیرشان اشتباه است ولی علیرغم اینکه مبلغان دینی بسیار درباره اثرات گناه در دنیا و آخرت می‌گویند بازهم شاهدیم آمار گناه و فساد در جامعه بالاست.

وی با اشاره به اینکه دلیل این وضعیت ضعیف بودن عزم و اراده در انسان است، ادامه داد: انسان‌هایی که عزم ضعیفی دارند در زندگی فرصت‌ها را از دست می‌دهند، از کارشان کم می‌گذارند، تنبل، کسل و ترسو هستند.

استاد حوزه علمیه قم با تأکید بر اینکه جامعه مسلمین پس از پیامبر (صلی‌الله علیه و آله) سست شدند و مسیر ترسیم‌شده توسط آن حضرت را عوض کردند، گفت: در این شرایط حضرت زهرا (سلام‌الله علیها) احساس کردند که باید از غدیر دفاع کنند، اگر ایشان در چنین شرایطی سکوت می‌کردند همه می‌گفتند موضوع غدیر درست نبوده والا دختر پیامبر (سلام‌الله علیها) واکنشی نشان می‌دادند.

رفیعی بابیان اینکه ایشان فریاد زدند، خطبه خواندند و درب منازل مسلمانان رفتند تا آنان را به یاری امیرالمؤمنین (علیه‌السلام) فراخوانند؛ ابراز کرد: فاطمیه پشتوانه، استدلال و دلیل ماندگاری غدیر است و ما شیعه بودنمان را مدیون حضرت زهرا (سلام‌الله علیها) هستیم.

وی با اشاره به اینکه توکل بر خدا عزم انسان را قوی می‌کند، گفت: سردار شهید حاج قاسم سلیمانی توکل بر خدا داشت که جز خدا از هیچ‌چیزی واهمه نداشت. مقام معظم رهبری به این راحتی ترامپ را تهدید می‌کنند که دلیل این شجاعت در برابر بزرگ‌ترین قدرت نظامی دنیا نیز همین توکل بر خداست.

استاد حوزه علمیه قم در پایان بابیان اینکه صبر و تقوی دیگر عوامل قوی شدن عزم در انسان هستند، خاطرنشان کرد: دعا هم در این زمینه مؤثر است و انسان باید همواره از خدای متعال بخواهد که از مسیر اقوی خارج نشده و همواره در مسیر اهل‌بیت عصمت و طهارت (علیهم‌السلام) حرکت کند.

انتهای پیام/