به گزارش مرکز خبر مسجد مقدس جمکران، حجت‌الاسلام‌والمسلمین علیرضا پناهیان در سومین شب از مراسم ایام فاطمیه در مسجد مقدس جمکران با اشاره به اینکه یکی از موضوعات به‌شدت عقلانی که معمولاً از آن به‌عنوان یک عقیده دینی ذکر می‌شود، موضوع ظهور، قیام و حکومت امام زمان عجل الله تعالی فرجه الشریف در جامعه جهانی است اظهار کرد: اگر ما در مورد ظهور عقلانی صحبت کردیم، برای مردم همه دنیا و همه مکتب‌ها قابل‌فهم و پذیرش خواهد بود.

وی ادامه داد: آمریکا در افغانستان، عراق و لبنان شکست خورد؛ خودش هم دیگر نمی‌توانست وارد جنگ با ایران شود. اما باید نبردشان با جبهه حق به مرکزیت ایران را ادامه می‌دادند، و این مرکزیت را تضعیف می‌کردند. لذا به‌صورت عقلانی انسان می‌توانست بفهمد که دشمن جنگ بین خود مردم منطقه راه بیندازد.

استاد حوزه و دانشگاه با تأکید بر اینکه تنها راه باقی‌مانده برای دشمنان این بود که جریان وهابیت را تقویت کنند، گفت: لذا این طرح را دنبال کردند تا با یک تیر دو نشان بزنند؛ هم دشمن شیعیان را قدرتمند کنند و هم در منطقه اختلاف و درگیری ایجاد کنند. لذا جریان داعش را به راه انداختند.

پناهیان ابراز کرد: در هر جامعه‌ای خلأ قدرت و به‌هم‌ریختگی به وجود می‌آید که قدرت دست انسان‌های فاسد باشد. این تصریح روایات ما هم هست. یکی از استدلال کنندگان تسلیم به سلطه غرب همین است. میگویند فعلاً قدرت جهان دست آمریکاست، پس ما هم با آن کنار بیاییم. اکثر مردم جهان هم این قدرت و زورگویی را پذیرفته‌اند.

وی بابیان اینکه این سیستم برای اداره عالم کارایی خودش را ازدست‌داده، گفت: چه ما مقاومت بکنیم چه نکنیم، این نحوه مدیریت عالم در حال شکست خورده است. این سیستم یک خلأ قدرت در جهان پدید می‌آورد و این خطرناک است.

استاد حوزه و دانشگاه افزود: با کوتاه آمدن از منافعمان نمی‌توانیم امنیت به دست بیاوریم. بحث از ظهور را باید ازاینجا آغاز کرد. شما برای برطرف کردن خلأ قدرت در آینده چه فکری دارید؟ ازاینجا به این نتیجه باید برسیم که کسی باید در عالم بیاید تا حکومت کند.

پناهیان خاطرنشان کرد: امروز تزلزل نظام سلطه و رقابت قدرت‌های استکباری را می‌توانیم ببینیم. ین قدرت‌ها تا کی می‌توانند باهم مصالحه داشته باشند، درحالی‌که منافعشان بشدت در تعارض است. جهان دچار یک خلأ قدرت است. این یعنی مقدمه عقلانی ظهور و در این موقع انسان‌های هوشمند کسانی هستند که به سمت قدرت جایگزین برای قدرت فعلی بروند.