بیانات تولیت در باره چشم‌انداز - پایگاه اینترنتی مسجد مقدس جمکران، میعاد منتظران | jamkaran.ir

بیانات تولیت مسجد مقدس جمکران

جناب حجت الاسلام و المسلمین رحیمیان دام ظله

در باره‌ی چشم‌انداز مسجد

.

.

بسم الله الرحمن الرحیم

 

 

چشم انداز به عنوان یک افق است که باید به طرف آن حرکت کنیم و همه عناصر، اجزا، امکانات، نیروهای انسانی و سازوکارها در جهت وصول به آن چشم انداز تنظیم شود و حرکت کند. هر چشم انداز یک شعار کلی دارد و در ذیل آن بندهایی را به صورت تفصیلی‌تر در راستای تحقق آن شعار اصلی بیان می‌کنند. مثلا در نظام ما شعار اصلی« نه شرقی  نه غربی جمهوری اسلامی» است که در ذیل این شعار قانون اساسی جمهوری اسلامی شکل گرفت. شعار اصلی اسلام « لا اله الا الله» است «و ما امروا الا لیعبدوا الله مخلصین له الدین[۱]» خداواند متعال یک امر بیشتر ندارد و آن عبادت مخلصانه ذات اقدس اوست. بقیه اوامر و نواهی در قرآن و آیات و روایات در ظل و امتداد همین کلمه است که «ان اعبد الله[۲]» چگونه محقق شود. ( با این اوامر و نواهی محقق می­شود.)

 

در چشم انداز هم به این گونه است که شعار اصلی « ملجأ عبادی، مرجع مهدوی در تزار جهانی» است.

 

وقتی اشاره شده است به «ملجا عبادی» به این آیه اشاره دارد که « لمسجد اسس علی التقوی من اول یوم احق ان تقوم فیه فیه رجال یحبون ان یتطهروا[۳]» مسجد جایگاه طهارت است. یک بحث کلی در مورد مسجد و نقش آن در آخر الزمان است که پیغمبر اکرمصلی الله علیه و آله فرمودند: « اذا نزلت الافات و العاهات عوفی اهل المسجد»

 

 

این حدیث به نظر می رسد جزء احادیث غیبیه پیامبر اعظم – صلی الله علیه و آله-  از آسمان یا وحی نازل می شد یا باران که هر دو هم مثبت بود ولی در این حدیث پیامبر اکرم – صلی الله علیه و آله- می فرمایند آن زمانی که از آسمان تباهی و فساد می بارد فقط یک گروه هستند که از این آفت‌ها و تباهی‌ها در عافیت و سلامت و مصونیت هستند و آن اهل مساجد می باشند. که امروز به وضوح این واقعیت را می‌توانیم در جوانانی که اهل مسجد هستند و آن‌هایی که اهل مسجد نیستند مشاهده و مقایسه کنیم.

و اما مسجد مقدس جمکران همچنان که در حکم مقام معظم رهبری آمده «پایگاه عظیم تشیع» است که هم به معنای جمع شدن شیعیان اقصی نقاط جهان در این مکان و پیوند خوردن آن‌ها با یکدیگر است. و معنی دیگر آن هم این‌که از اینجا فرهنگ تشیع به همه دنیا منتشر شود.

وقتی گفته می شود «در تراز جهانی» چه در ملجائیت مهدوی و چه در ملجائیت عبادی باید در تراز جهانی باشد یعنی پایگاهی باشد برای نشر معارف قرآنی و بندگی خداوند برای همه جهانیان. چون هم مسأله موعودگرایی و هم مسئله مهدویت در حقیقتش یک ظرفیت جهانی دارد. همه ادیان و حتی عموم مکاتب غیر الهی هم معتقد به منجی آخر الزمان هستند و آنچه که ما به عنوان شیعه از محتوای مهدویت اعتقاد داریم طبعا کاملترین و حقیقی‌ترین گزینه این معنی هست که باید در سطح جهان ارائه شود و هم در بعد ملجأ عبادی بودن که با توجه به روایاتی که راجع به قم هست روایاتی که اشاره به مسجد مقدس جمکران دارد و تعبیر حضرت ولی عصر ﺃ « قل للناس» نمی‌گوید قل للمومنین، الناس، مردم یعنی اعم از شیعه و غیر شیعه و مکاتب و مذاهب دیگر. همچنان که در قرآن هر کجا « الناس» آمده خطاب به جهان بشریت است. لذا رسالت ما یک رسالت جهانی است و هم در بعد مسجد و هم در بعد مهدویت و ترویج و تصحیح مقوله مهدویت؛ ان شاء الله خداوند توفیق دهد هم خوب وظیفه را بشناسیم و هم خوب عمل کنیم.

[۱] سوره بینه آیه ۵

[۲] سوره مائده آیه ۱۱۷

[۳] سوره توبه آیه ۱۰۸

 

 

دانلود فایل: بیانات تولید در باره‌ی چشم‌انداز

آخرین عناوین