به گزارش خبرگزاری فارس از کرج، علی مسگریان عصر امروز به مناسبت در پیش‌بودن برگزاری جشنواره فصل انتظار در جمع خبرنگاران حاضر شد و به توضیحاتی در این ارتباط پرداخت.

وی اظهار داشت: متاسفانه فلسفه انتظار به‌درستی در بین نسل جوان تبیین نشده است و ما کارهای فرهنگی لازم در این زمینه را انجام نداده‌ایم.

قائم مقام بنیاد مهدویت استان البرز با تاکید بر اینکه نهم ربیع الاول غدیر دوم در تاریخ پر‌افتخار اسلام است، افزود: انتظار در فرهنگ شیعه جایگاه والایی دارد و اگر به‌درستی مفهوم و معنی انتظار واقعی برای ظهور حضرت ولیعصر(عج) را درک نکنیم، نمی‌توانیم سرباز مناسبی در خط ولایت باشیم.

وی تصریح کرد: در زمینه فلسفه انتظار متاسفانه دچار برخی از انحرافات و خرافات هستیم و باید این خرافات از چهره این فرهنگ زدوده شود، تا دل‌های عاشقان و منتظران مهدی موعود(عج) را بیش از گذشته جذب کنیم.

قائم مقام بنیاد مهدویت استان البرز گفت: بعضی اوقات شاهد هستیم که در دستگاه‌ها و نهادهای مختلف کارهای فرهنگی تدارک دیده می‌شود، اما وقتی به اثرگذاری آنها دقت می‌کنیم، می‌بینیم اثرگذاری لازم را در جامعه ندارد.

مسگریان افزود: بنابراین لازم است که در شیوه طراحی و اجرای برنامه‌های فرهنگی بازنگری کرده و با اصلاح آنها، زمینه جذب و تربیت بیشتر نسل جوان را فراهم سازیم.

وی در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به فعالیت‌های بنیاد مهدویت در استان البرز گفت: این نهاد در چهار حوزه فعالیت می‌کند که محورهای اصلی فعالیت‌ها نیز در زمینه تبلیغاتی، فرهنگی، علمی و پژوهشی و بالاخره کودک و نوجوان است.

قائم مقام بنیاد مهدویت استان البرز ادامه داد: علت توجه و تمرکز بنیاد مهدویت در حوزه تحقیق و پژوهش و کار فرهنگی برای سنین پایه این است که ثمره رسالت رسول‌الله و تلاش‌های اهل‌بیت(ع) و ائمه‌اطهار(ع) فرج امام زمان(عج) و انتظار واقعی برای ظهور آن حضرت است.

مسگریان اظهار داشت: متاسفانه ما در این زمینه دچار غفلت شده‌ایم و نتوانستیم به‌درستی فرهنگ‌سازی لازم را انجام دهیم و این در حالی است که هر‌چه داریم به برکت دین مبین اسلام و مکتب رهایی‌بخش تشیع است.

وی افزود: در این زمینه همه دستگاه‌ها و نهادهای متولی امور آموزشی و فرهنگی باید به میدان بیایند و در حال حاضر یکی از کسانی که جهادی وارد میدان شده، نماینده ولی فقیه در استان البرز است که به‌صورت علمی و ریشه‌ای فلسفه انتظار و مهدویت را در خطبه‌های نماز جمعه برای نمازگزاران تشریح می‌کند.

قائم مقام بنیاد مهدویت استان البرز تصریح کرد: به‌زودی از مجموع این سخنان کتابی منتشر خواهد شد که امیدواریم با مطالعه آن به ویژه از سوی نسل جوان، بتوانیم گامی موثر در حوزه فرهنگ انتظار برداریم.

مسگریان گفت: از سوی دیگر بنیاد مهدویت تاکنون بیش از 200 اثر ارزشمند، علمی و فاخر را در حوزه مهدویت و فلسفه و فرهنگ انتظار چاپ و توزیع کرده است.

وی بیان داشت: این کتاب‌ها با مخاطب‌شناسی خاصی آماده شده و هر مجموعه با هدف هدایت یک گروه از اقشار جامعه از جمله دانش‌آموزان،‌ جوانان، دانشگاهیان و حتی طلاب علوم دینی تدوین و منتشر گردیده است.

قائم مقام بنیاد مهدویت استان البرز همچنین اعلام کرد که این بنیاد از پایان‌نامه‌های دانشجوی در مقاطع کارشناسی، کارشناسی ارشد و حتی دکترا با موضوع و محوریت مهدویت و فلسفه و فرهنگ انتظار حمایت می‌کند.

مسگریان گفت: دانشجویان علاقه‌مند به این بحث می‌توانند از اساتید بنیاد مهدویت و همچنین کتابخانه مجهزی که بنیاد راه‌اندازی کرده، به‌طور کامل استفاده کنند.

وی اظهار داشت: از سوی دیگر برنامه ویژه‌ای در سال تحصیلی 95 – 96 در دستور کار داریم که بر اساس آن مربیان ما در بیش از 50 مدرسه استان البرز حضور یافته و با وجود کمبودها برای هدایت دانش‌آموزان تلاش می‌کنند.

قائم مقام بنیاد مهدویت استان البرز همچنین به برگزاری سومین دوره جشنواره فصل انتظار در استان البرز تصریح کرد: این جشنواره با تحت پوشش قراردادن بیش از 30 هزار دانش‌آموز فعالیت خوبی و اثربخشی داشته است.

لازم به توضیح است، این جشنواره در روز جمعه این هفته و همزمان با نهم ربیع‌الاول برگزار خواهد شد.

در جشنواره فصل انتظار بخش‌هایی چون روزنامه‌ دیواری، مقاله، مسابقه کتاب‌خوانی،‌ سرود، هنرهای نمایشی، نقاشی و … اجرا شده و به برگزیدگان جوایزی اهدا می‌شود.


منبع: خبرگزاری فارس