حجت الاسلام محمد اسدی، رییس ستاد هماهنگی فعالیت های مهدوی در گفت وگو با خبرنگار مهدویت خبرگزاری شبستان اظهار کرد: چند طرح در جلسه هیئت امنای ستاد بررسی و تعیین تکلیف شد که از جمله آنها، می‌توان به طرحی با عنوان «استغاثه» اشاره کرد. این طرح سال گذشته از سوی مجموعه‌های مردمی پیشنهاد داده شده بود.

وی در رابطه با جزئیات این طرح گفت: سال گذشته برخی از مجموعه‌های مردمی طرحی را پیشنهاد دادند که گروه‌های مردمی در آخرین جمعه سال با هدف دعا برای ظهور و سلامتی امام مهدی علیه السلام، در قالب یک حرکت جمعی مسیری را راهپیمایی کرده و در مکان خاصی تجمع کنند. این طرح در جلسات کارشناسی و با حضور اعضای اصلی گروه ِ پیشنهاد دهنده، در ستاد هماهنگی فعالیت های مهدوی کشور از ابعاد و زوایای مختلف مورد بررسی و ارزیابی قرار گرفت.

اسدی افزود: پس از جلسات نقد و بررسی طرح، با توجه به آسیب شناسی های صورت گرفته طرح به تصویب نرسید و اعضای ستاد و متولیان طرح در جمع بندی به این نتیجه رسیدند که موضوع استغاثه و دعای عمومی برای ظهور حضرت حجت(عج) در برنامه های نیمه شعبان گنجانده شود. چرا که استغاثه (به معنای عام یا خاص آن) باید در همه طول سال و  در هر ظرفیت زمانی و مکانی که امکان آن وجود دارد، انجام شود و محدود کردن استغاثه و دعا برای امام زمان عجل الله تعالی فرجه به یک روز خاص، ظلم و جفا به آن حضرت(عج) است و ممکن است آسیب‌زا و مضر باشد.

رییس ستاد هماهنگی فعالیت های مهدوی خاطرنشان کرد: بنابراین، امسال برای آخرین جمعه سال طرح «استغاثه» نخواهیم داشت. اما برنامه دیگری جایگزین آن شده است که در زمان مناسب اعلام و اطلاع رسانی می شود.

وی یادآور شد: از دیگر مباحث مطرح شده در جلسه هیئت امنای ستاد، موضوع ادعای «احمد الحسن» بود که مقرر شد یک کارگروه ویژه در این رابطه تشکیل شده و فعالیت های این جریان مدعی را بررسی و رصد کند.


منبع: خبرگزاری شبستان