حجت‌الاسلام عباس ابراهیمی در گفت‌وگو با مرکز خبر روابط عمومی مسجد مقدس جمکران ضمن تبریک سالروز ولادت بانوی کرامت حضرت زهرا(سلام‌الله علیها) اظهار کرد: رابطه و احترامی که پیامبر اکرم (صلی‌الله علیه و آله) نسبت به حضرت زهرا(سلام‌الله علیها) داشته‌اند فراتر از رابطه و احترام و محبت یک پدر به فرزند است.

وی با اشاره به دوران و شرایط ویژه بعد از رحلت رسول خدا(صلی‌الله علیه و آله) و شهادت حضرت زهرا(سلام‌الله علیها) افزود: بااینکه تاریخ، یک قرن و نیم شاهد ممنوعيت تدوين حديث پیامبر اکرم(صلی‌الله علیه و آله) بوده است اما احادیث نبوی (صلی‌الله علیه و آله) پیرامون حضرت زهرا (سلام‌الله علیها) دارای مضامین بلند و عمیقی است که بازخوانی آن در هر عصری پاسخگوی نیازهای مختلف اخلاقی، اجتماعی و سیاسی در حوزه سبک زندگی است.

وی با اشاره به سخن پیامبر اکرم(صلی‌الله علیه و آله) درباره جایگاه ویژه ‌این بانو تصریح کرد: پیامبر اکرم(صلی‌الله علیه و آله) درباره ایشان می‌فرمایند: «لَوْ كَانَ الْحُسْنُ هَيْئَةً لَكَانَتْ فَاطِـمَةَ بَلْ هِـيَ أَعْـظَمُ إِنَّ فَاطِـمَةَ ابْنَتِي خَيـْرُ أَهْـلِ الْأَرْضِ عُنْصُراً وَ شَـرَفاً وَ كَرَماً». اگر تمام نیکویی‌ها و زیبایی‌های جهان نماد بیرونی پیدا می‌کرد حتماً شبیه حضرت زهرا (سلام‌الله علیها) بود. بلکه فاطمه فراتر از تمام نیکویی ها و زیبایی‌هاست. به‌درستی که دخترم فاطمه بهترين اهل زمين است در شرافت و کرامت.

مشاور فرهنگی تولیت مسجد مقدس جمکران ادامه داد: این مضامین و تعابیر بلند از زبان پیامبر خاتم و افضل انبیا الهی در خصوص این بانوی بزرگوار نشان از عظمت جایگاه و رفعتشان ایشان است و نشان می دهد تمامی نیازهای بشر در فهم و درک خوبی‌ها از مسیر شناخت و بازخوانی سیره وزندگی حضرت فاطمه (سلام‌الله علیها) میسر است؛ چرا که زیبایی‌هایی در زندگی این بزرگوار وجود دارد که هر انسانی در برابر آن خاشع و خاضع است.

ابراهیمی با بیان اینکه تبیین دقیق این جایگاه در تمامی حوزه‌ها نیازمند مجال ویژه‌ای است، بیان کرد: با توجه به ایام ولادت این بزرگوار و روز زن ذکر این نکته ضروری است که با توجه به محدودیت‌های نقل حدیث از پیامبر و اهل‌بیت (علیهم‌السلام) احادیث محدودی به ما رسیده؛ اما هرکدام دارای مفاهیمی عمیق و بلند است.

وی افزود: یکی از محوری‌ترین نکات در سبک زندگی و سیره این بانوی بزرگوار دغدغه‌ مندی در دین و موضوعات دینی است تا جایی که می‌فرمایند؛ «اللهم لا تجعل مصيبتي في ديني، ولا تجعل الدنيا أكبر همي».

مشاور فرهنگی تولیت مسجد مقدس جمکران با تاکید بر اینکه دریافت درست از دین و عمل به دستورات دینی نکته کلیدی در سبک زندگی اسلامی است، بیان کرد: این موضوعی است که باید جزء نگرانی های ما باشد، اما اگر این نگرانی وجود نداشته باشد و یا رفع نشده باشد انسان دچار مصیبت در دین خواهد شد.

ابراهیمی گفت: عدم توجه به آخرت و دنیا محوری، بشر را مبتلا به گرفتاری های فراوان کرده است؛ گرفتاری هایی که امروز در قالب فروپاشیدن نظام خانواده، ستم به مظلومین و محرومین در عالم رخ نشان داده است.

وی یکی از دلایل بیماری‌ها و سردرگمی‌های روحی بشر امروز را فراموشی اصل دین محوری دانست و خاطرنشان کرد: متأسفانه دغدغه‌های دینی بشر امروز کم و یا اصلا به فراموشی سپرده شده است.

مشاور فرهنگی تولیت مسجد مقدس جمکران توجه به مسائل دینی را عامل رشد انسانیت در جامعه دانست و اظهار کرد: هر قدر توجه به مسائل دینی در جامعه پررنگ‌تر شود ایثار و فداکاری و اخلاق‌مداری در جامعه ظهور و بروز بیشتری پیدا خواهد کرد و ما شاهد حرکت بشر به‌سوی کمال خواهیم بود.

ابراهیمی با تاکید بر اینکه دین محوری را در تمامی ابعاد زندگی و سیره حضرت فاطمه (سلام‌الله علیها) قابل مشاهده است، ابراز کرد: انتخاب همسر با محوریت رضایت خداوند، تقسیم کار در زندگی با همسر و به تعبیر امیرالمومنین (علیه السلام) بهترین همراه برای بندگی خدا، توجه به همسایه، تربیت فرزند، انفاق و ساده زیستی و.. تنها گوشه ای از شخصیت دین محور این بانوی بزرگوار است.

مشاور فرهنگی تولیت مسجد مقدس جمکران در بخش دیگری از سخنان خود بعد سیاسی زندگی حضرت زهرا(سلام‌الله علیها) را مورد توجه قرارداد وبیان کرد: با اینکه شاهد تلاش حاکمان مبنی بر سکوت تاریخ نسبت به سیره اهل‌بیت(علیهم السلام) هستیم اما آن‌چنان بعد سیاسی زندگی حضرت زهرا(سلام‌الله علیها) بارز و پررنگ است که نتوانسته‌اند آن را از بین ببرند.

وی در پایان دفاع حضرت زهرا(سلام‌الله علیها) از مقام ولایت را مورد توجه قرارداد و خاطرنشان کرد: ایشان برای تشکیل حکومت اسلامی و مقام ولایت تمام‌قد ایستادند و خطبه فدکیه و گفت‌وگوهایی که از ایشان با زنان مدینه در تاریخ ثبت‌شده است نمونه بارز این تلاش است.

انتهای پیام/تس