به گزارش مرکز خبرروابط عمومی مسجد مقدس جمکران، مسلم ناصری از نویسندگان کشورمان از چاپ اثر جدید خود با عنوان ” باغ طوطی ” به همت انتشارات کتاب جمکران خبر داد و اظهار کرد: کتاب ” باغ طوطی ” یک رمان در مورد سرنوشت یک ایرانی به نام میثم تمار است که بین اینکه از کردستان بوده یا آذربایجان اختلاف نظرهایی وجود دارد. میثم تمار در کودکی به کوفه برده می شود و در دوران خلافت امام علی (علیه السلام) با ایشان آشنا می شود.

ناصری با بیان اینکه میثم تمار مخزن اسرار امیرالمومنین (علیه السلام) می شود، عنوان کرد: میثم تمار فرد موثقی برای امام علی (علیه السلام) می شود و به همین دلیل دشمنان زیادی پیدا می کند. میثم تمار سرانجام به خاطر عشق به امام علی (علیه السلام) توسط عبیدالله بن زیاد به شهادت می رسد. کتاب ” باغ طوطی ” که در مورد سرنوشت میثم تمار است، شامل ۲۱۶ صفحه و دارای حدود ۲۲ فصل به تازگی توسط انتشارات کتاب جمکران چاپ و روانه بازار کتاب شده است.

وی با اشاره به اینکه ” باغ طوطی ” را با عشق نوشتم، بیان کرد: این کتاب یک اثر صرف تاریخی نیست بلکه یک کار عاشقانه است. ” باغ طوطی ” اثر متفاوتی است که خواننده را جذب می کند. این کتاب برای دو گروه سنی بزرگسال و نوجوان در دو قطع وزیری و خشتی بزرگ نوشته شده است. هر دو از نظر محتوا یکی هستند. تنها تفاوت در اندازه و نوع چاپ است. بزرگسالان و نوجوانان می توانند با این کتاب ارتباط برقرار کنند.

این نویسنده تصریح کرد: در مقطعی هستیم که عده ای بین ایرانیت و اسلامیت گرفتار هستند و برخی نیز فکر می کنند که اسلام به ایران ضربه زده است. تلاش کردم در کتاب ” باغ طوطی ” برداشت درستی از اسلام به مخاطب داده شود. مخاطب با خواندن این اثر متوجه می شود، بین اسلامیت و ایرانیت تضادی نیست بلکه اصل، انسان بودن و درست زیستن است.

ناصری ” باغ طوطی ” را یک کتاب عاشقانه دانست و افزود: مخاطب با خواندن باغ طوطی تضادهایی بین عجم ها و عرب هاست را از یاد نمی برد در عین حال که عاشق اسلام می ماند. در حقیقت این کتاب در مورد سرگذشت ایرانی هایی است که در کوفه از سال ۴۰ تا ۶۰ هجری زندگی می کردند که یکی از آنها میثم تمار است که او را به کوفه می برند و اسمش را تغییر می دهند اما امام علی (علیه السلام) هویت میثم را به او برمی گرداند.

وی خاطرنشان کرد: دوست دارم مخاطبان کتاب ” باغ طوطی ” را بخوانند. این اثر کاری متفاوت در بین آثار مذهبی است. حداقل از حیث مضمون متفاوت است. بسیاری از نوجوانان ما درگیر این پرسش هستند که اسلامیت برتر است یا ایرانیت. ” باغ طوطی ” می تواند تا حدودی پاسخگوی این پرسش باشد و حداقل مخاطب را آرام کند. نوشتن این کتاب حدود دو سال طول کشید.

انتهای پیام/ح